DANE TELEADRESOWE:

57-500 Bystrzyca Kłodzka
ul. Starobystrzycka 31
tel. 697-834-380; 609-653-482
Spółdzielnia Socjalna "Pomocna Dłoń"
Geneza powstania...
Ośrodek Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej
Początki działalności Spółdzielni Socjalnej "Pomocna Dłoń" wywodzą się z Centrum Integracji Społecznej w Bystrzycy Kł. Na naszym terenie nie kształci się osób w kierunku usług opiekuńczych, wykorzystaliśmy tę lukę i w CIS został stworzony warsztat opieki nad chorym w domu. W gminie nie ma firmy, stowarzyszenia, które prowadziłyby takie usługi, dlatego utworzyliśmy spółdzielnie socjalną świadczącą usługi opiekuńcze.

Naszym celem i efektem uczestnictwa w programie Centrum było zdobycie umiejętności w zakresie rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia spółdzielni socjalnej. Uczestnicząc przez cały rok w warsztatach Centrum byłyśmy przygotowywane do założenia spółdzielni socjalnej.

Nasze przygotowania polegały na zapoznaniu się z teorią i codzienną praktyką w środowiskach, w których świadczone są usługi, a także poprzez inne szkolenia, warsztaty i cały proces reintegracji społecznej przygotowujący do założenia spółdzielni socjalnej. Korzystałyśmy z wiadomości internetowych, z doświadczenia Bystrzyckiego Stowarzyszenia Dobroczynnego i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Powodem naszego uczestnictwa w zajęciach Centrum było nasze długotrwałe bezrobocie. Byłyśmy odpowiedzialne i gotowe podjąć wyzwanie. Dzieki wspólnej pracy uczestniczek - założycielek oraz pracowników CIS powstała pierwsza na Dolnym Śląsku i jedna z pierwszych w Polsce spółdzielnia socjalna.

Spółdzielnia Socjalna Pomocna Dłoń
Uczestnicząc w CIS w warsztacie "Opieki nad chorym w domu" zdobywałyśmy wiedzę na temat:
- co to jest spółdzielnia,
- demokratycznej kontroli członkowskiej,
- ekonomicznego uczestnictwa członków,
- autonomii i niezależności kształcenia,
- współpracy i troski o działalność spółdzielni.
Moduły szkoleniowe tego warsztatu obejmowały także w pierwszej kolejności: naukę zaspokajania podstawowych potrzeb człowieka przewlwkle chorego przebywającego w domu, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa choremu w domu, zasady współdziałania z pracowniami i placówkami służby zdrowia - zapewnienie kontaktów interpersonalnych. Drugi moduł to wypożyczanie i instruktaż obsługi sprzętu, prowadzenie dokumentacji (skatalogowanie, wypisywanie umów uzyczenia). W ramach pomocy szkoleniowej przez CIS otrzymałyśmy wzory dokumentów niezbędnych do utworzenia spółdzielni socjalnej. Do dziś trwa nasza dobra współpraca z pracownikami Centrum Integracji Społecznej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej. Możemy także liczyć na pomoc i wsparcie Spóldzielni Socjalnej "WwwPromotion" z Wrocławia.
Copyright © Wrocław 2009-2020: Spółdzielnia Socjalna WwwPromotion

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody
na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności Polityka prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.